Physio Medicum – Centrum Fizjoterapii, Treningu i Medycyny Sportowej
W trakcie wizyty fizjoterapeuta zbiera dokładny wywiad na podstawie których planuje terapie. W Physio Medicum wykorzystujemy specjalistyczne techniki Terapii Manualnej która ma celu ma zmniejszenie dolegliwości bólowych, odtworzenie zakresu ruchu w stawach, rozluźnienie powięzi i mięśni.
Dopełnieniem terapii jest leczenie ruchem, czyli kinezyterapia, którą prowadzą zarówno Fizjoterapeuci jak i Trenerzy.
Bez dobrze zaplanowanej kinezyterapii nie możemy liczyć na trwałe efekty, więc zawsze staramy się edukować i wyposażać pacjentów w ćwiczenia i zadania ruchowe, które zmniejszą ryzyko występowania przeciążeń czy dolegliwości bólowych aparatu ruchu.
Rehabilitacje po zabiegach chirurgii ortopedycznej prowadzimy w modelu EBM (Evidence Based Medicine) według najnowszych i najbardziej aktualnych protokołów fizjoterapeutycznych. Leczenie dzielimy na fazy, a między kolejnymi etapami leczenia wykonujemy baterię testów funkcjonalnych które pozwalają nam na bieżąco sprawdzać stan pacjenta i ocenić czy spełnia on kryteria przejścia do kolejnych faz rehabilitacji. Ocenie poddawane są parametry ilościowe oraz jakościowe, które następnie oceniane są względem przyjętych norm i symetrii pomiędzy kończynami w perspektywie czasu. Zebrane informacje pomagają dobierać odpowiednie ćwiczenia czy interwencje terapeutyczne i monitorują proces rehabilitacji. Czym bardziej zobiektywizowane metody i narzędzia, tym bardziej trafny wynik i płynące z niego wnioski.
Co wyróżnia nas to odpowiednie narzędzia pomiarowe które wykorzystujemy do badań naszych pacjentów – jest nim przede wszystkim platforma dynamometryczna ForceDecks. System umożliwia dokładną i najszybszą analizę danych podczas wysiłków dynamicznych i izometrycznych. Składa się z 2 niezależnych platform dynamograficznych i oprogramowania, które umożliwia automatyczne rozpoznanie przeprowadzonego testu i szczegółową ocenę sił i asymetrii w obu kończynach.
Force Decks daje trenerowi lub fizjoterapeucie takie informacje jak wysokość wyskoku, czas w powietrzu, maksymalne i średnie wartości siły w obu nogach, siła koncentryczna i ekscentryczna, asymetria w sile między stronami, i wiele innych. System umożliwia szybką, intuicyjną, automatyczną i kompleksową analizę wyników, dzięki której możliwa jest odpowiednia diagnoza stanu zdrowia i forma zawodnika lub pacjenta.
Zakres danych jakie generuje system Force Decks jest niezwykle szeroki i gwarantuje pełną ocenę parametrów motorycznych osoby badanej. Posiadając o zawodniku lub pacjencie taki zestaw informacji, trener lub fizjoterapeuta jest w stanie podjąć właściwą decyzję na temat dalszego planu treningowego, postępów treningowych lub programu rehabilitacji po urazie.
System Force Decks ma swoje zastosowanie w warunkach klinicznych jak i w sporcie na każdym poziomie zaawansowania, w tym oczywiście na poziomie profesjonalnym. Obecnie z systemu korzystają dzisiaj kluby sportowe w wielu dyscyplinach sportu, w tym m.in. w piłce nożnej, koszykówce, siatkówce, piłce ręcznej, rugby, hokeju na lodzie czy futbolu amerykańskim.